مقدمه
بازی و اسباب بازی یکی از مهم ترین عباراتی هستند که توجه والدین و کودکان، مربیان، روانشناسان و پژوهشگران حوزه کودک و علوم اجتماعی را به خود جلب می کند.بازی در نگاه متخصصین علوم انسانی تجربه ای برای تجهیز مهارت های زندگی است و با توجه به میزان رضایتی که در فرد ایجاد می کند انگیزه می آورد. کودکان خود تعیین کننده معنای بازی هستند و همچنین خودشان کنترل کننده فعالیت مورد نظر که تحت تاثیر قواعد وضع شده بیرونی قرار ندارند هستند. همچنین اسباب بازی در لغت به معنی آنچه موجب سرگرمی و یا خلاقیت باشد اطلاق می شود. اسباب بازی به عبارتی اسبابی برای بازی تلقی می شود.اهمیت بازی و اسباب بازی برای کودک به مثابه غذایی است که می خورد. بازی فعالیتی است که با تمام وجود کودک گره خورده است و اسباب بازی ابزاری است که برای انجام این فعالیت از آن استفاده می کند. محروم کردن کودک از بازی به معنی محروم کردن کودک از حق حیات است و محروم کردن کودک از اسباب بازی به معنی جدا کردن اعضایی که به حیات کودک تعالی می بخشد می باشد. بنابراین جامعه باید بتواند نیاز های کودکان را درک کند و همچنین برای تهیه وسایل مورد نیاز آن اقدام کند.
یکی از اهداف مهم و مورد توجه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تقویت‏ روح‏ بررسی‏ و تتبع و ابتکار در تمام‏ زمینه‏ های‏ علمی‏، فنی‏، فرهنگی‏ و اسلامی‏ از طریق‏ تاسیس‏ مراکز تحقیق‏ و تشویق‏ محققان از طریق برگزاری جشنواره هایی برای معرفی محصولات فرهنگی و تشویق فعالان و پژوهشگران حوزه های مختلف علم و فناوری خصوصاً حوزه بازی و اسباب بازی است. (اصل ۳ بند ۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران)
یکی از راه های تحقق اهداف فوق برگزاری جشنواره ای است که مسابقات، نمایشگاه ها، سمینارها و کارگاه های بازی و اسباب‏بازی را در دل خود جای دهد. بنابراین دانشگاه صنعتی شریف با توجه به تجاربی که طی سال های گذشته با برگزاری مسابقه ملی اسباب بازی، نمایشگاه صنعت اسباب بازی، سمینار تخصصی طراحی اسباب بازی و همچنین کارگاه های مختلف آموزشی در زمینه بازی و اسباب بازی داشته است با برگزاری جشنواره ملی بازی و اسباب بازی به دنبال ایجاد بستری است که ضمن تکریم مقام والای اندیشمندان و نخبگان حوزه آموزش، طراحی و تولید اسباب بازی، زمینه‌های تعامل و همکاری علمی را میان فعالان حوزه اسباب بازی را نیز فراهم سازد. جشنواره ملی بازی و اسباب بازی دانشگاه صنعتی شریف فرصتی است علمی، در برای تحقق اهداف والای نظام جمهوری اسلامی در راستای توجه هرچه بیشتر به رشد کودکان مان در فرهنگ غنی ایرانی، اسلامی کشور عزیزمان. اهداف جشنواره

همواره برگزاری جشنواره هایی از این دست امکان رشد و شکوفایی استعداد ها و قوه خلاقیت مخاطبان را به همراه داشته است. امید است برگزاری این جشنواره گام مؤثری در جهت رشد و ارتقای فرهنگ، آموزش و همچنین صنعت کشور باشد.

هدف برگزاری این جشنواره ایجاد زمینه ای مناسب به منظور آشنایی والدین و کودکان، مربیان، پژوهشگران و تولید کنندگان با مفاهیم بازی و اسباب بازی و ایجاد بستری برای طرح ایده های نو و کار آفرینی و ارتقاء سطح کمی و کیفی اسباب بازی های تولید داخل است.

به طور خلاصه می توان اهداف این جشنواره را در بند های زیر خلاصه:

 افزایش سطح اطلاعات عمومی در زمینه کودک، بازی و اسباب بازی

 ایجاد بستری مناسب برای شکوفایی استعدادها و رشد قوه خلاقیت نوجوانان و جوانان

 ایجاد بستر کارآفرینی و حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی

 ارتقای سطح کیفی اسباب­ بازی ­های تولید داخل

 ارتقاء سطح علمی شرکت کنندگان در زمینه طراحی اسباب بازی و آشنایی با اهمیت زمینة طراحی اسباب­ بازی

 نمایش فن­آوری­ ها و شیوه ­های جدید تولید اسباب بازی و تبادل اطلاعات، دستاوردها و تحقیقات کاربردی و زمینه های فنی- تولیدی و تجاری در صنعت اسباب بازی

 ایجاد زمینه­ای برای ارائه طرح­های نو در زمینه ساخت اسباب بازی و حضور طراحان و صاحبنظران این حوزه

 حضور گروه­های علمی و متخصصان حوزه اسباب بازی جهت تببین محتوای آموزشی در حوزه اسباب بازی

 ارتقاء سطح دانش و آگاهی جامعه طراحی و آموزش برای کودکان و تبیین ارزش­ها و نگرش‏های مطرح در اسباب بازی

 ایجاد بستری برای ارتباط بین دانشگاه و صنعت

محورهای اصلی جشنواره

جهت اطلاعات بیشتر به وب سایت این جشنواره مراجعه نمایید:

student.sharif.ir

یک دیدگاه تا کنون.

  1. فاطمه می‌گه:

    باسلام وخسته نباشید

ارسال دیدگاه