۳۰ مهر و ۱ آبان ۱۳۹۳

دانشکده فیزیک

 ‌

کروماتوگرافی یونی روشی سودمند برای اندازه‌گیری یونها در نمونه‌های مختلف آب و فاضلاب، پتروشیمی ها، پالایشگاهها، کلینیکها، محیط زیست و … می‌باشد. اصول این دستگاه بر مبنای جداسازی و اندازه‌گیری با دتکتور هدایت سنج، ولت آمپرومتری یا UV/Vis می‌باشد. آنالیز همزمان آنیونها و کاتیونها با این روش بسیار کم هزینه، دقیق، دارای تکرار پذیری زیاد، حدتشخیص پایین و زمان کوتاه در مقایسه با سایر روشها است.

این دوره آموزشی با دیدگاه ارتقاء قابلیت های پژوهشی در حوزه های متفاوت برای دانش آموختگان مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، متخصصان صنعت وکارشناسان آزمایشگاهی برگزار خواهد شد.

 ‌

محتوای مطالب ارائه شده در این کارگاه شامل مفاهیم و اصول کروماتوگرافی یونی و کاربردهای آن به شرح ذیل می باشد:

 آشنایی با تئوری کروماتوگرافی یونی

 آشنایی با اجزای مختلف دستگاه

 آموزش نحوه کاربری دستگاه

 آشنایی با دو کاربرد مهم شامل اندازه گیری برومات در آب و ملانین در شیر

 ‌

اندازه گیری برومات

در سالهای اخیر اندازه‌گیری برومات در آب نوشیدنی به دلیل خاصیت سرطان‌زایی این یون اهمیت ویژه‌ای یافته است. برومات که به دلیل اکسیدشدن یون برماید، در مرحله اوزون¬زنی آب، ایجاد می‌شود به دلیل مقادیر مجاز بسیار کم، در آب نوشیدنی (۱۰ ppb) و آب معدنی (۳ ppb)، به روش¬‌های بسیار حساس تجزیه¬‌ای برای شناسایی و تعیین مقدار نیازمند است.

آنالیز برومات توسط روش کروماتوگرافی تبادل آنیون همراه با مشتق¬‌سازی بعد از ستون و آشکارسازی UV/VIS روشی بسیار مناسب و مقرون به¬‌صرفه مطابق با استاندارد ISO/ DIS 11206 را ارائه می‌دهد. از مزایای این روش نسبت به سایر روش¬‌های اندازه¬‌گیری برومات، می‌توان به حد تشخیص بسیار پایین (۰٫۰۵ ppb)، دقت و صحت بالای نتایج، هزینه اجرایی کم اشاره کرد.

 ‌

اندازه گیری ملامین

ملامین به شکل مجاز در تولید پلاستیک های مقاوم به حرارت استفاده می شود اما متاسفانه در سالهای اخیر به منظور افزایش مقدار پروتئین ظاهری به شیر افزوده می گردد. هضم ملامین در بدن می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه و کاهش عملکرد آن شود. خطر جدی ملامین برای سلامت نوزادان و اطفال، اهمیت اندازه گیری آن را دو چندان می نماید. اندازه گیری اختصاصی و انتخاب پذیر ملامین توسط کروماتوگراف یونی پس از جدا سازی با ستون تعویض یونی (Ion exchange) و آشکارسازی با دتکتور UV/Vis انجام می شود.

 ‌

مدرس: خانم مهندس بدرخانی – آقای دکتر نوری زاد

مدت دوره: ۱۰ ساعت

تاریخ برگزاری دوره: ۳۰ مهرماه (۸:۳۰ الی ۱۳:۳۰) و ۱ آبان ماه ۱۳۹۳ (۸:۳۰ الی ۱۳:۳۰)

هزینه: ۲۰۰ هزار تومان

*هزینه شرکت در کارگاه برای دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی شامل ۳۰ درصد تخفیف می باشد.*

 ‌

متقاضیان شرکت در این کارگاه می توانند با مراجعه به لینک ثبت نام در قسمت کارگاه آموزشی و انتخاب دوره مورد نظر، بصورت آنلاین فرم ثبت‌نام را تکمیل و به دبیرخانه ارسال نمایند. لینک واریز هزینه به حساب دانشگاه صنعتی شریف در قسمت ثبت نام گنجانده شده است.

 ‌

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در دوره به آدرس اینترنتی زیر مراجعه فرمایید.

تلفن دبیرخانه: ۶۶۱۶۶۲۲۳ تلفن همراه: ۰۹۳۵۱۰۸۱۲۹۰ صندوق پستی: ۱۵۸۸۶۱۴۸۱۵

speclab@physics.sharif.edu                                                         http://speclab.physics.sharif.ir

ارسال دیدگاه