دینامیک مولکولی ابزاری قدرتمند جهت مدلسازی سیستم‌ها و پدیده‌های مختلف در مقیاس نانو می‌باشد. اهمیت موضوع مدلسازی در دو زمینه قابل بحث است. یکی در زمینه مدلسازی نمونه‌های زیستی جهت کشف و درک فرآیندهای مختلفی که در مقیاس‌های کوچک در دورن سلول و بدن اتفاق می‌افتد و طراحی دارو و ابزارهای مناسب جهت بهبود عملکرد سیستم‌های زیستی بر اساس مدلسازی و طراحی مناسب. زمینه دوم مدلسازی ابزارها و ادواتی است که در سال‌های اخیر در مقیاس نانو ساخته شده‌اند و همچنین سایر سیستم‌های در مقیاس نانو.

در این برنامه آموزشی هدف به کارگیری روش‌های مدلسازی مقیاس‌های کوچک از جمله روش‌های دینامیک مولکولی جهت مدلسازی سیستم‌های زیستی و مهندسی مختلف در مقیاس‌های کوچک است.

محورهای اصلی این کارگاه شامل موارد زیر است:

 • آموزش روش دینامیک مولکولی و تئوری‌های مربوطه
 • آموزش نرم افزار VMD
 • آموزش نرم افزار NAMD به همراه یک پروژه کاربردی
 • آموزش نرم افزار LAMMPS به همراه یک پروژه کاربردی
 • آموزش نحوه اجرای شبیه سازی‌ها روی کارت گرافیک GPU

نکات مهم:

 • این کارگاه در مدت ۳ روز در تاریخ ۲۹ مهر الی ۱ آبان سال ۹۳ در دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده مهندسی مکانیک برگزار خواهد شد.
 • مهلت پیش ثبت نام ۷ مهره ماه می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد کارگاه با شماره ۰۹۳۶۴۸۴۲۴۰۷ تماس حاصل فرمایید. همچنین ایمیل مربوط به کارگاه sharifmdworkshop@gmail.com می‌باشد.

متقاضیان شرکت در این کارگاه می‌تواند جهت ثبت نام و پرداخت مبلغ به “درگاه پرداخت الکترونیک معاونت پژوهش و فناوری” مراجعه نمایند.

40 B2 (21)

۸ دیدگاه تا کنون.

 1. میرزایی می‌گه:

  با سلام
  هزینه شرکت در این کارگاه چقدر است؟

 2. ج. جهان‌بین می‌گه:

  با سلام
  من یکی از پژوهشگرانی هستم که با استفاده ار نرم افزارهای NAMD، LAMMPS، GROMACS، DL_POLY و چند نرم افزار دیگر شبیه سازی انجام میدهم و تقریبا در این زمینه حرفه ای هستم. این کارگاهی که شما نوشته اید با این جدول زمانی حتی برای معرفی این برنامه ها کافی نیست. این کارگاه نمیتواند کارگاهی مفید باشد و دانشجویان بتوانند از این کارگاه مطلبی یاد بگیرند. یا حجم مطالبی که قرار است تدریس گردد بسیار اندک است و بسیار سطحی (مانند بقیه کارگاههایی که متاسفانه برگزار میشود) وبعد از کارگاه فقط گواهی آن بدرد میخورد! و یا هدف از برگزاری چنین کارگاهی فراهم نمودن درآمدی برای گروه و دانشکده است که آنهم چون از جیب دانشجویان درمانده خارج میشود! کاری به غایت شرم آور است. خواهش بنده و سایر اعضای تیم پژوهشی ما، این است که چنین کارگاههایی برگزار نگردد و اگر هم اصرار بر برگزاری چنین کارگاههایی دارید، برنامه ریزی داشته باشید که در آن بتوان چند کلمه ای بیشتر از نام برنامه به دانشجو یاد داد و شبیه سازیهایی اجرا نمود که کمی ( نه بیشتر!) پیشرفته تر از ساده ترین مثالهای آن برنامه باشد. با آرزوی پیروزی و موفقیت شما

  • گروه برگزاری کارگاه می‌گه:

   با سلام
   آقای دکتر جهانبین عزیز
   ممنون از حسن توجه شما به کارگاه
   لازم است که چند نکته را عنوان کنم.
   در رابطه با هزینه و بحث درآمد باید بگم که گروه قصد برداشت مالی از این کارگاه را ندارد و درآمد “ناچیز” این کارگاه صرف خرید کامپیوتر برای دانشجویانی خواهد شد که قصد ادامه کار در این حوزه را دارند.
   در رابطه با زمان محدود کارگاه هم لازم است خاطر نشان کنم که قصد بر این نیست که خروجی این کارگاه متخصصانی همچون شما باشد بلکه با توجه به ظرفیت بالای شرکت کنندگان، ما قصد داریم تا مقدمات ضروری شروع کار با نرم افزار گفته شود تا دانشجو با توجه به ” نوع مسئله” خود بتواند در زمان بسیار کمتری دانش لازم را فراهم آورد.
   بازهم تشکر میکنم که با توجه به مشغله کاری راهنمای ما هستید.

 3. کشاورز می‌گه:

  هزینه ی ثبت نام این کارگاه چقدره ؟

 4. با سلام
  ضمن عرض خسته نباشید
  خواهشمند است عنوان نمایید که دانشجویان رشته ی میکروبیولوژی چه استفاده ای از این کارگاه خواهند برد؟
  موفق باشید
  زارعی

ارسال دیدگاه