دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف از سال ۱۳۸۵ هر ساله اقدام به برگزاری جشنواره‌ای تحت عنوان ” جشنواره صنعتی مکانیک شریف ” می‌نماید که هدف آن بهبود و تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و آشنایی دانشجویان با صنعت مکانیک از طریق حضور صنایع مختلف در نمایشگاه و معرفی فعالیت‌ها و محصولات خود به دانشگاهیان، شرکت در کارگاه‌های آموزشی مرتبط، حضور در نشست‌های علمی فناورانه، فراهم نمودن فضایی برای ارتباط مدیران صنعتی موفق با دانشجویان و اساتید دانشگاه، تلاش در جهت حل بخشی از مشکلات صنایع و اهدافی از این دست می باشد. پس از برگزاری ۷ دوره ی موفق، هشتمین جشنواره صنعتی مکانیک شریف در بهمن ماه سال جاری (۱۳۹۲) برگزار خواهد شد.

 

کارگاه‌های آموزشی

در این دوره از جشنواره، علاوه بر برگزاری کارگاه‌های متنوع با محتوای علم و فناوری در طول سال و نیز به طور متمرکز در طول جشنواره، امکان ارائه کارگاه‌های آموزشی توسط مدرس نماینده صنعت و با طرح درس مورد نظر واحدهای صنعتی حامی جشنواره در صورت تایید هیئت علمی دانشکده در دانشگاه فراهم شده است. این کارگاه‌ها که می‌تواند برای هر سه قشر دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و نمایندگان صنعت مفید باشد، محلی برای ارتقاء دانش فنی صنعتگران فعلی و آینده کشور به طور هم زمان است.

ثبت‌نام در کارگاه‌های آموزشی به صورت حضوری در دبیرخانه جشنواره یا از طریق وب‌سایت جشنواره انجام می‌گردد. برنامه کارگاه‌ها متعاقبا اعلام می‌شود. هم چنین در صورت تمایل، شرکت‌ها می‌توانند برای برگزاری کارگاه مورد نظر خود در دانشگاه با دبیرخانه جشنواره هماهنگی‌های لازم را انجام دهند.

معرفی دوره ها

ثبت نام در دوره ها

اتاق صنعت

در هشتمین دوره از جشنواره، در راستای تلاش برای بهبود روند انجام پروژه‌های تحقیقاتی و صنعتی در فضای دانشگاه، بر آن شدیم تا در صورت تمایلِ واحدهای صنعتی شرکت‌کننده در جشنواره، با استفاده از دانش نوین و بهره گرفتن از تجهیزات پیشرفته، فضاهایی نظیر آزمایشگاه‌ها تحت عنوان “اتاق صنعت” توسط شرکت متقاضی به عنوان سرمایه‌گذار مجهز شود و از آن پس علاوه بر کار بر روی پروژه‌های تعریف شده بر روی نیازها و معضلات واحد صنعتی سرمایه‌گذار، سایر طرح های پژوهشی که با استفاده از امکانات ” اتاق صنعت” مذکور انجام می شود با برند آن شرکت منتشر می‌گردد.

به این ترتیب گامی بلند در جهت پیشرفت و تعالی صنعت کشور و نیز هدفمندی پروژه‌های دانشگاهی در مسیر صحیح برداشته خواهد شد.

 

سمینار حل مشکلات صنعتی

برای نیل به هدف حل مشکلات صنعت، جشنواره صنعتی مکانیک شریف با همکاری دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه، در نظر دارد در این دوره با رویکردی جدید و با جذب همکاری واحدهای صنعتی از طریق ارسال فرمت استاندارد RFP، پروژه‌ها و مشکلات صنعتی موجود در کشور را جمع‌آوری کند و در صورت لزوم امکان ارائه حضوری مساله توسط نمایندگان صنایع را نیز فراهم آورد. به این ترتیب با بهره بردن از همکاری اساتید فرهیخته دانشگاه صنعتی شریف و نیز دانشجویان نخبه آن در مقاطع مختلف، مسائل جمع‌آوری شده را در قالب پروژه(ها) تعریف کرده و تحت نظارت برترین‌های علمی در هر زمینه، این پروژه‌ها را به دستان توانمند جوانان این مرزوبوم سپارد تا صنعتگران متعهد فردای میهن‌مان از امروز در حلّ مشکلات صنعت سهیم باشند و از طرف دیگر نیاز به استفاده از دانش و تکنولوژی غیر بومی که می‌تواند صدمات غیر قابل جبرانی به بدنه صنایع کشورمان وارد نماید به حداقل خود برسد.

زمان بندی اجرای طرح :

+ جمع آوری درخواست‌ها : پایان آبان ماه

+ بررسی درخواست‌ها، طبقه‌بندی تخصصی و ارزیابی اولیه : ۱۳/۹/۹۲

+ اعلام نظر اساتید و تیم جشنواره به واحد صنعتی فرستنده جهت اصلاح و تکمیل : ۲۰/۹/۹۲

+ دریافت نسخه نهایی تصحیح و تکمیل شده RFP (در صورت لزوم) : پایان دی ماه

+ زمان ارائه درخواست‌ها (در صورت نیاز) : در طی برگزاری جشنواره (اواخر بهمن ماه)

 

دریافت توضیحات

فرمت استاندارد درخواست طرح پژوهشی

 

نمایشگاه

هدف این دوره نمایشگاه آشنایی هرچه بیشتر و عمیق تر دانشجویان با شاخه های مختلف فعالیت‌های صنعتی در مهندسی مکانیک و کاربرد آن در صنایع کشور است تا آن ها بتوانند با آگاهی کامل مسیر آینده خود را ترسیم نمایند. در نظر داریم با معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های صنعت و فرصت‌های تحقیقاتی به جامعه دانشجویی و فارغ‌التحصیلان در حوزه مهندسی مکانیک، آن‌ها را به تحقیق و کار در داخل کشور ترغیب نماییم. نمایشگاه در این دوره از جشنواره از سه قسمت تشکیل شده‌است.

قسمت الف : با شعار دانشگاه صنعتی، صنعت دانشگاهی

هدف این قسمت از نمایشگاه عبارت است از : معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان، نمایش دستاوردهای آن‌ها و برقراری ارتباط بین قشر دانشگاهی و مدیران موفقی که فعالیت‌های صنعتی آن‌ها در بستر دانشگاه شکل گرفته و گسترش یافته‌است. به این ترتیب این قسمت از نمایشگاه علاوه بر علاقمند کردن دانشجویان و فارغ‌التحصیلان به آغاز کار صنعتی از دانشگاه، نشانگر توانایی‌ها و قابلیت‌های شکوفا شده دانشگاه در عرصه صنعت کشور است.

قسمت ب :

این قسمت از نمایشگاه به آن دسته از حامیان جشنواره که مایل به برپا کردن غرفه باشند اختصاص می‌یابد که از مزایای آن می‌توان به معرفی شرکت ها به دانشجویان، اساتید دانشگاه و سایر صنایع حوزه مکانیک اشاره کرد همچنین می‌تواند بستر مناسبی برای جذب دانشجویان علاقمند به آن شرکت نیز باشد .

قسمت پ:

بخشی از نمایشگاه جهت معرفی فعالیت‌ها و رونمایی از محصولات جدید شرکت‌ها در نظر گرفته شده‌است و از همین فضا برای دعوت به همکاری از دانشجویان مستعد و علاقه‌مند در آن زمینه نیز بهره برد. گردهمایی دانشجویان از رشته‌های مختلف و در مقاطع مختلف بهترین فرصت را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند تا نیروی انسانی مورد نیاز خود را از میان برگزیدگان علمی کشور تأمین کند. در این بخش امکانات لازم برای شرکت ارایه دهنده مانند LCD، رایانه و … مهیا خواهد شد.

با توجه به زمینه‌ی کاری و درخواست‌ها، شرکت‌ها می‌توانند در هریک از سه قسمت نمایشگاه حضور پیدا کنند. همچنین برای برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه جلسات توجیهی برای شرکت‌های حاضر در نمایشگاه برگزار خواهد شد.

 

گردهمایی فارغ التحصیلان مهندسی مکانیک

کمیته فارغ التحصیلان مهندسی مکانیک امسال نیز هم چون سال های پیشین در نظر دارد تا با برگزاری گردهمایی فارغ التحصیلان، در راستای تحکیم روابط میان دانش آموختگان و ایجاد روابط جدید گام بردارد. این کمیته هدف عمدة خود را در این دوره، طراحی راهکارهای نوین در شبکه سازی میان گروه های هدف و کمک به توسعة کیفی و کمی دانشکده در تمام زمینه ها به واسطة ایجاد ارتباطات سودمند و هدفدار میان فارغ التحصیلان و دانشجویان، قرار داده‌است. برگزاری گردهمایی فارغ التحصیلان ضمن آن که موجب تجدید دیدار و تداعی خاطرات دوران گذشته می گردد، می تواند یکی از بهتـرین فرصت های شـناسایی نیازها و توانمـندی های حرفه ای و اجتماعی دو طیف فارغ التحصیل و دانشجو به-شمار آید، ضمن آن که فرصتی را برای اعضای منتخب کمیته به وجود می آورد تا از نتایج فعالیت های خود و نیز نظرات سایر فارغ التحصیلان در خصوص فعالیت ها آگاه شوند. همچنین با برنامه ریزی ها و هماهنگی های به عمل آمده، گردهمایی امسال هم زمان با سومین روز از هشتمین دورة جشنواره صنعتی مکانیک شریف در ساعت ۱۶ الی ۲۱ در محفلی گرم و صمیمانه برگزار خواهد شد. جهت ثبت‌نام و کسب اطلاعات می توانید با دفتر با شماره تلفن: ۶۶۰۲۱۵۱۲ – ۶۶۱۶۵۵۸۹ تماس حاصل فرمائید.

 

زمانبندی جشنواره

+ برگزاری جشنواره : بهمن ۱۳۹۲

 

زمانبندی سمینار حل مشکلات صنعتی

+ جمع آوری درخواست‌ها : پایان آبان ماه

+ بررسی درخواست‌ها، طبقه‌بندی تخصصی و ارزیابی اولیه : ۱۳/۹/۹۲

+ اعلام نظر اساتید و تیم جشنواره به واحد صنعتی فرستنده جهت اصلاح و تکمیل : ۲۰/۹/۹۲

+ دریافت نسخه نهایی تصحیح و تکمیل شده RFP (در صورت لزوم) : پایان دی ماه

+ زمان ارائه درخواست‌ها (در صورت نیاز) : در طی برگزاری جشنواره (اواخر بهمن ماه)

 

جهت اطلاعات بیشتر به وب سایت این جشنواره مراجعه نمایید:

 http://mifestival.sharif.ir

ارسال دیدگاه